• Polski
  • Angielski
  • Dansk
  • Niemiecki
Newsletter
Kategorie
Bestsellery
Recenzje
Lemon Delight Funkia
Widziałem tą odmianę w arboretum w Wojsławicach. Jest przeur ..

Ocena: 5/5

Poradnik Uprawy Host
Poradnik
Kliknij aby pobrać 
poradnik uprawy host

Parę słów o nas

Kim jesteśmy:


Mam na imię Andrzej i wraz z żoną Kaliną w 2003r. rozpoczęliśmy przygodę z funkiami. W tym czasie rynek host w Polsce ograniczał się do 20-30 najpopularniejszych odmian i był w stanie stagnacji. Na allegro można było kupić pojedyncze egzemplarze ciekawych odmian pochodzące z podziału własnych roślin. "Miłośników Host" takich jak pan Tomasz Szewczyk z Grajewa było w Polsce bardzo niewielu.


Udało nam się zmienić tą sytuację i mogę śmiało powiedzić, że zapoczątkowaliśmy dynamiczny rozwój rynku host w Polsce w dwóch gałęziach.


1.Zaczęliśmy sprowadzać sadzonki ze Słowacji, Holandii i sprzedawać poprzez aukcje allegro. Na początku wprowadziliśmy na polski rynek ok 60 niedostępnych do tej pory odmian funkii umożliwiając kolekcjonerom łatwy dostęp do "obiektów ich marzeń". Okazało się to dobrym pomysłem i w ogrodach polskich "Miłośników Host" pojawiło się wiele odmian kupionych u nas. Aktualnie posiadamy w ofercie ponad 200 odmian host. Naszym celem jest stworzenie wyspecjalizowanej szkółki z kolekcją ponad 500 odmian.


2. Zainteresował się naszą kolekcją jeden z największych producentów in vitro w Polsce pan Jerzy Foszczka z Łodzi.Tak nawiązała się współpraca między nami. Laboratorium Państwa Teresy i Jerzego Foszczka posiada ponad 300 odmian Host wyodrębnionych do dalszego rozmnażania z tego ponad 200 dostarczyła nasza szkółka. To sprawiło, że na poski rynek trafiło ok 170 odmina w cenie dużo niższej niż na zachodzie. Przyczyniło to się do zmiany stereotypu funkii w Polsce, że są to "zapchajdziury". Powstaje coraz więcej ogrodów gdzie hosty stanowią jeden z ważniejszych elementów ozdobnych i są dumą ich właścicieli.


Skąd aktualnie pochodzą nasze sadzonki:


Problem pochodzenia sadzonek stał się szczególnie istotny w obliczu zagrożenia jakim jest Hosta Virus X czyli HVX. Polski rynek zalewa strumień host pochodzących z upraw polowych. Ten sposób uprawy niesie bardzo wielkie ryzyko, że hosty mogą być zarażone wirusem. Hosty z gwarancją braku HVX na zachodzie są bardzo drogie. Błogosławieństwem dla nas okazała się współpraca z laboratorium in vitro.


Obecnie nie sprowadzamy już sadzonek od innych producentów. Produkujemy je sami z sadzonek in vitro, ktore pochodzą z pewnych labolatoriów polskich i holenderskich. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasze sadzonki są wolne od wirusa i tą gwarancją mozemy podzielić się z Państwem. 


Nasza Szkółka:


Zaczynaliśmy bardzo skromnie. Cieniownik 30 m2 i kilkaset sadzonek host. Już wtedy byliśmy potentatem na skalę kraju jeżeli chodzi o ilość odmian. Doskonale pokazuje to jaki był w tamtym okresie stan rynku funkii w Polsce. Obecnie nasz cieniownik zajmuje 800 m2 , posiadamy ponad 30000 sadzonek host, żurawek, liliowców i brunner.


Poniżej kilka zdjęć naszej szkółki: